Після офіційного дозволу приватним особам на використання альтернативної енергетики, багато власників приватних будинків, дач і домашніх господарств задумалися про доцільність такого кроку. Незважаючи на відомі вигоди від використання сонячних батарей, установка домашньої СЕС стає досить великим капіталовкладенням для звичайного жителя України, навіть при тому, що вартість обладнання за останні роки відчутно знизилася (мінімум в 2 рази).

Для початку, щоб зробити правильний вибір, важливо оцінити ключові переваги і недоліки домашніх сонячних енергетичних систем.

Переваги

 • Безкоштовна енергія. Сплачуєте ви тільки один раз при купівлі обладнання (виняток - розширення станції, збільшення її потужності після певного терміну експлуатації), а далі ніяких матеріальних вкладень - ви просто отримуєте безкоштовну енергію.
 • Абсолютна безпека для навколишнього середовища. 

  Це, скоріше, етичне питання, яке є для багатьох досить важливим. Ми знаємо, наскільки екологія зіпсована виробленням енергії традиційним способом, і у нас є всі шанси це виправити. Процес перетворення сонячної енергії в електричний струм повністю безпечний і нешкідливий, станція нічого не виділяє і не поглинає - це дійсно екологічний спосіб отримання енергії для будь-яких потреб.

 •  

  Можливість автономії. Така можливість важлива для власників будинків, дач і господарств, віддалених від міських ліній електропередач. Щоб прокласти мережу до потрібної місцевості доведеться сплатити всі інфраструктурні витрати. Відмінна альтернатива - автономна СЕС, у конструкцію якої входять акумулятори, які накопичують енергію, що забезпечує електропостачання вночі і в похмурі дні.
 • Надійні інвестиції і регулярний прибуток із «зеленим тарифом». Домашні мережеві СЕС дають власникам чудову можливість не лише відчутно економити, а й заробляти. Все завдяки «зеленому тарифу», за яким власники сонячних станцій продають електроенергію в мережу. Тариф прив'язаний до курсу євро, що особливо актуально за нинішньої економічної ситуації.
 • Поєднуваність з іншими джерелами традиційної та альтернативної енергії. Подібні станції називаються гібридними. Вони поєднують кілька джерел, щоб енергія вироблялася за будь-яких обставин: так, наприклад, існують вітро-сонячні батареї, які поєднують можливості сонячних і вітрових установок і постачають об'єкт електроенергією практично за будь-яких погодних умов.
 • Енергетична незалежність. Постійні відключення світла і скачки напруги доставляють власникам дач і будинків багато незручностей, а в найнеприємніших випадках із ладу виходить дорога побутова техніка та електроніка. До того ж постачання будинку або цілого домашнього господарства із загальної мережі влітає в копієчку, особливо з урахуванням нових тарифів. Сонячні електростанції дозволяють добитися енергетичної незалежності і назавжди забути про величезні суми в рахунках за електроенергію.

Недоліки

 • Відносно висока вартість. На даний момент сонячні батареї не так доступні, як хотілося б. Звичайно, кілька тисяч євро за енергетичну незалежність не такі вже й великі гроші, але ми чудово розуміємо, що не кожному жителю нашої країни це по кишені.
 • Нерівномірне вироблення енергії. Це відноситься до мережевих СЕС, які не накопичують енергію. Такі станції, на жаль, забезпечують енергопостачання тільки в сонячні і хмарні дні, а от у похмуру погоду і в нічний час доби енергія буде подаватися з мережі. Правда, якщо підключити «зелений тариф», то надлишки енергії будуть йти в мережу, а отримана сума з лишком покриє витрати на електроенергію.
 • Вимагає певну площу для установки. Спірний недолік, але все ж - СЕС займає місце. На даху, стіні будинку або земельній ділянці.
 • Необхідно чистити місцевість від рослинності. Якщо станція буде розташована в озелененій місцевості, то періодично доведеться проводити вирубку і спилювання рослин, щоб відкрити сонячним променям доступ до поверхні сонячних батарей.

Сучасна тенденція рухається в напрямі зростання попиту на сонячні батареї. Люди все частіше роблять вибір на користь альтернативних джерел для постачання своїх будинків, оскільки розуміють, що це більш доцільно з економічної точки зору, ніж «висіти на шиї» у держави. У будь-якому випадку, вибір за вами!