Українці отримали право будувати домашні СЕС

До 2014 року сонячна енергетика в Україні розвивалася лише в комерційному секторі, що в принципі характерно для будь-якої країни, у якої досить важко із впровадженням інновацій. Але, зміни, внесені до Закону України "Про електроенергетику" з 1 січня 2014 року, стали ключовою точкою в розвитку сонячної енергетики, оскільки дозволили будувати СЕС для домашніх господарств.

Що змінилося?

  • По-перше, був знижений «зелений тариф» для промислових СЕС, що, в принципі, і очікувалося, так як розмір українського тарифу в рази перевищував тариф у розвинених країнах (порівняйте, 47 євроцентів в Україні та 19 і менше євроцентів у Німеччині).
  • По-друге, очікувалося, що буде введена пільга для тих об'єктів альтернативної енергетики, де певна частина обладнання зроблена в Україні. Зміни було внесено і незабаром скасовано, так що можна сміливо використовувати сонячні панелі будь-якого виробництва.
  • Але головні зміни все ж торкнулися використання сонячної енергії в домашніх господарствах. Тепер будь-який українець може встановити на своїй ділянці або навіть на даху будинку власну СЕС для електропостачання домашнього господарства. Плюс до цього, у власників станцій є можливість підключити її до загальної мережі і продавати надлишки енергії державі за «зеленим тарифом».

Основні деталі

Про те, що важливо знати власникам домашніх СЕС після змін, внесених до ЗУ «Про електроенергетику» в 2014 і 2015 році:

  • До червня 2015 допустима потужність домашньої СЕС становила 10 кВт. Після внесення змін до законодавства вона була збільшена до 30кВт.
  • Для будівництва домашньої сонячної станції не потрібно оформляти ніяких ліцензій.
  • Різниця між виробленням і споживанням електроенергії подається в загальну мережу; оплата за продану енергію проводиться за пільговим «зеленим тарифом».
  • Ставка «зеленого тарифу» тепер прив'язана до курсу євро. На 2015 рік вона становила 20 євроцентів / 1 кВт⋅год., у 2016 - 19 євроцентів / 1кВт⋅год.
  • У найближчі три роки планується зниження ставки пільгового тарифу до 18 євроцентів / 1 кВт⋅год.

За останні роки вартість сонячних панелей значно знизилася, що, в принципі, і дозволило вивести сонячну енергетику «в маси» і використовувати невичерпне джерело енергії не тільки в комерційних цілях, але і для електропостачання приватних господарств. Багато українців вже активно користуються новою можливістю і встановлюють домашні СЕС на дахах своїх будинків, а деякі навіть майструють станції самостійно, з підручних засобів.

У будь-якому разі сонячний потенціал України дуже великий, і не освоювати його було б злочином. Будемо сподіватися, що держава триматиме планку і всіма силами сприятиме розвитку сонячної енергетики в приватному секторі, адже це не тільки дозволяє економити кожному окремо взятому власнику домашньої СЕС, а й загалом знизити енергетичну залежність України.

Компанія «Екотехнік» професійно реалізує проекти домашніх сонячних електростанцій. Ми виконуємо повний цикл робіт від планування і до введення станції в експлуатацію. Звертайтеся до фахівців компанії «Екотехнік», і ми допоможемо вам використовувати сонячну енергію з максимальною вигодою!