Якщо коротко, то сонячний потенціал України досить високий. За вихідними даними, тобто за кількістю сонячного випромінювання, що потрапляє на поверхню землі, Україна випереджає навіть лідера в галузі сонячної енергетики - Німеччину.

При цьому Німеччина наполовину покриває витрати електроенергії сонячною енергією, а наша країна досі не гримить на весь світ досягненнями у використанні сонячного випромінювання і обмежується максимум 11% альтернативних генеруючих потужностей у загальному балансі виробництва електроенергії, і це з урахуванням використання всіх альтернативних джерел.

Головна проблема полягає в тому, що дійсно потужний сонячний потенціал території України не використовується повною мірою, а країна все більше занурюється в енергетичну кризу.

Тепер докладніше.

  • Україна належить до регіонів із середньою інтенсивністю сонячного випромінювання, а територія країни за цим критерієм ділиться ще на чотири регіони - Центральний, Західний, Південний і Південно-Східний. Протягом року на квадратний метр в середньому потрапляє 1200 кВт·г сонячної радіації.
  • Потенціал використання сонячного випромінювання зростає з північного заходу (1070 кВт/м2) на південний схід (+1440 кВт/м2) із найвищим показником на території Криму. Найбільша ефективність СЕС в південних областях простежується з квітня по жовтень, у північних - з травня по вересень.
  • Якщо хоча б частково освоїти цей невичерпний ресурс, можна, наприклад, використовувати його для боротьби із газовою залежністю країни. Це допомогло б державі заощадити більше 5 млрд кубометрів газу, тобто приблизно чверть усього імпорту газу за рік.

Реалізація проектів сонячної енергетики в Україні

На даний момент в Україні на різних етапах за рахунок українських та іноземних інвестицій реалізується більше 100 проектів СЕС, загальна потужність яких становить більш 1000 МВт. До 2017 року аналітики прогнозують зростання сумарної потужності до 3,087 ГВт з урахуванням території Криму, правда така цифра може бути реальна тільки за державної підтримки та прозорості законів у галузі.

Це необхідно, щоб зміцнити позиції інвесторів і гарантувати захист вкладених коштів, адже по суті сонячна енергетика в Україні є дуже привабливою для інвесторів за рахунок зниження вартості обладнання в кілька разів, хоча їх трохи лякає нинішня ситуація в країні.

Потрібно зробити вибір

Зараз залежність України від традиційних джерел енергії, причому від імпортних, зіграла злий жарт. Не бажаючи вкладати у відновлювану енергетику країна сама підписала собі вирок і все глибше занурилася в енергетичну кризу.

Перед Україною стоїть важливий вибір: або, як і раніше, вкладати в зовнішні енергоносії, або ж фінансувати використання власних ресурсів.

При цьому сонячна енергія здатна внести вагомий вклад в енергетичну незалежність України, оскільки з поступовим здешевленням технологій, вартість сонячної енергії також невпинно знижується.